دستگاه سختی گیر

دستگاه سختی گیر

بازدید کننده گرامی لطفا تا انتهای مقاله دستگاه سختی گیر با ما همراه باشید لازم به یادآوری می باشد که کارخانه بزرگ مشهد بخار با بیش از 35 سال سابقه در تولید انواع متنوع از دیگ بخار با قیمت های استثنایی و تا 30% تخفیف و ارسال رایگان در خدمت شما صنعتگران گرامی می باشد لطفا جهت دریافت مشاوره رایگان در مورد خرید دیگ بخار با یکی از شماره های 05135411722 - 09155807005 - 09157607106 - 09371889859 با مهندسین و متخصصین خط تولید کارخانه مشهد بخار در ارتباط باشید.

برای سختی زدایی معمولاً از دستگاه های سختی گیر استفاده می شود.
دستگاه شامل یک استوانه فلزی است که در داخل آن مواد موثر در سختی زدایی (رزین های تبادل یونی) قرار گرفته است. رزینهای مزبور، کلسیم و منیزیم را با سدیم تعویض کرده و آب سخت را به آب نرم تبدیل می کند. رزیهای دستگاه سختی گیر پس از مدت زمان معین اشباع می شوند و کارایی خود را از دست می دهند. اگر رزین با محلول کلر وسدیم 10% شستشو شود، خاصیت سختی گیری خود را باز می یابد. غلظتهای کمتر و یا بشیتر نمک اثر کمتری دارندو استفاده از آبهای گل آلوده و مواد معلق، و همچنین آبهایی که دارای املاح، منگنز، مس و دیگر فلزات سنگین می باشند، رزینها را فرسوده و آبدهی دستگاه سختی گیر را کم می کنند، توصیه می شود قبل از دستگاه سختی گیر، مواد معلق آب، توسط یک فیلتر شکن جدا شوند و برای کاهش املاح فلزات سنگین تدابیر لازم گرفته شود.
راه اندازی، بهره برداری و تجدید بار دستگاه سختی زدایی ممکن است دستی یا با فرمان الکترونیکی به طور خودکار انجام گیرد.

موارد کاربردی سختی گیرها

1. کاهش سختی آب های آشامیدنی که طبق استاندارد WHO مقدار سختی را در آبهای مصرفی برحسب Caco3 ، معادل 250 میلی گرم پیشنهاد شده است.
2. حذف سختی آب دیگ های بخار
3. حذف یا کاهش سختی آب در سیستم گرمایش و سرمایش
4. حذف یا کاهش سختی آب در صنایع نساجی و رنگرزی و …

خصوصیات فنی سختی گیر

1. مخزن دستگاه سختی گیر ساخته شده از ورق کربن استیل مطابق استاندارد با دریچه آدم رو
2. سیستم های پخش کننده و جمع آوری آب همراه با نازلهای مخصوص
3. لوله کشی از جنس گالوانیزه PVC با پلی اتیلن
4. یک لایه شن سیلیسی دانه بندی شده
5. مخزن نمک از جنس پلی اتیلن فلزی یا بتنی
6. کنترلر به صورت دستی، نیمه اتوماتیک، تمام اتوماتیک

روش احیاء سختگی با شیر چند راهه

1. اهرم (دسته) شی را به مدت 20-10 دقیقه روی شماره 1 بگذارید تا عمل شستشو معکوس انجام شود، بدین ترتیب مواد معلق از بستر رزین زدوده می شوند و فشردگی بستر کاهش می یابد.
2. شیر منبع نمک را باز کنید، سپس اهرم را به مدت 25 الی 45 دقیقه در موقعیت شماره 2 قرار دهید. تا رزین دستگاه سختی گیر با محلول نمک شستشو شود.
3. شیر منبع نمک را ببندید، اهرم را در موقعیت 2 نگهدارید تا رزین با آب تمیز شستشو شود.
4. جهت بهره برداری از دستگاه تصفیه، اهرم شیر را به موقعیت 3 منتقل نمایید.
5. منبع آب نمک را برای احیاء دوره بعدآماده نمایید برای این منظور، کمبود نمک آن را جبران و مخزن را از آب سختی گرفته شده پر کنید.

دستگاه سختی گیر