سیستم‌های نشان دهنده (آب نماها‌)

سیستم‌های نشان دهنده (آب نماها‌)

بازدید کننده گرامی لطفا تا انتهای مقاله سیستم‌های نشان دهنده (آب نماها‌) با ما همراه باشید لازم به یادآوری می باشد که کارخانه بزرگ مشهد بخار با بیش از 40 سال سابقه در تولید انواع متنوع از دیگ بخار با قیمت های استثنایی و تا 20% تخفیف و ارسال رایگان در خدمت شما صنعتگران گرامی می باشد لطفا جهت دریافت مشاوره رایگان در مورد خرید دیگ بخار با یکی از شماره های 05135411722 - 09155807005 - 09157607106 - 09371889859 با مهندسین و متخصصین خط تولید کارخانه مشهد بخار در ارتباط باشید.


آب نماها، عبارتند از شیشه‌های استوانه‌ای نصب شده بین سطح مشترک آب و بخار که جهت نمایش سطح آب داخل دیگ بخار کاربرد دارند.آب نماها قادر هستند موقعیت سطح آب را در مراحل زیر نشان دهند:

1- پمپ خاموش است یا شیر موتوری بسته است. (‌حالت نرمال)
2- سطحی که پمپ روشن می شود و دیگ آبگیری می نماید ویا شیر موتوری باز می‌شود.
3- سطحی که پمپ خاموش می شود .
4- سطح آب کم
5- سطح آب خیلی کم

فواصل سطوح ذکر شده بدین طریق تعیین می گردد:

– چناچه از مرکز دیگ 610 میلیمتربه صورت عمودی بالابرویم به سطح نرمال آب خواهیم رسید.
– 5/12 میلیمتر بالای سطح نرمال سطحی است که پمپ خاموش می شود و یا شیر موتوری می بندد.
– 5/12 میلیمتر زیر سطح نرمال سطحی است که پمپ روشن و یا شیر موتوری باز می شود.
– 50 میلیمتر زیر سطح نرمال سطحی است که آب کم  (‌low water‌) نامیده می‌شود ودر این سطح توسط فرمان میکروسوییچ کنترل کننده دیگ خاموش خواهد شد.
– 5/62 میلیمتر زیر سطح نرمال سطح آب خیلی کم می باشد و چنانچه میکروسوییچ آب کم عمل نکرد سوییچ دیگری در این سطح عمل کرده و دیگ را خاموش می کند.

سیستم‌های نشان دهنده (آب نماها‌)

نمایشگر سطح آب دیگ بخار

آبنماها بر روی مخازن تحت فشار و منابع وبرای نمایش سطح مایعات مورد استفاده قرار می‌گیرند.در قسمت پائین آبنمای مرکب شیر تخلیه آن نصب میشود که وظیفه آن تخلیه آب و بخار داخل شیشه آبنما و همچنین پاکسازی مسیرهای ارتباطی آب وبخار در آبنما میباشد.

از هر مجموعه آبنما دو عدد در کنار هم بر روی دیگ نصب می‌گردد وبرای سهولت دسترسی و عملکرد در دو نوع ساخته می‌شوند که در یکی دستگیره‌ها در سمت راست ودر دیگری در سمت چپ قرار گرفته است و با عنوان آبنمای چپ وراست شناخته می‌شوند. طرح بدنه بالا وپائین بگونه ای است که قابل تبدیل به چپ یا راست میباشند.

نصب نمایشگر سطح آب در دیگ بخار

هنگام نصب دقت گردد که موقعیت دستگیره‌ها به درستی قرار گرفته باشند . قسمت بدنه تخلیه آبنماهای مرکب باید با اتصالات لا زم به مکان مناسبی جهت تخلیه مرتبط گردند بدین صورت که لوله خروجی هر دو بدنه تخلیه  (‌در دو مجموعه چپ و راست‌) باهم یکی شده وبه مکان مناسب هدایت گردد.

دو فلنچ ارتباط بالا و پائین مجموعه آبنما باید حتما وبطور کامل در یک راستا قرار داشته باشند در غیر این صورت هنگام مونتاژ شیشه آبنما، شیشه دچار شکستگی خواهد شد.هنگام اتصال فلنچها مهره‌های فلنچ باید دوبدو مقابل هم بطور یکنواخت محکم گردند تا فلنچ‌ها دچار تابدیدگی یا شکستگی نشوند .واشرهایی که برای آببندی فلنچها بکار میروند باید بصورت یک تکه برش خورده وتمامی سطح فلنچ را بپوشانند.

نگهداری نمایشگر سطح آب در دیگ بخار

– شیرهای آبنما جهت دیدن سطح آب دیگ بوده ولازم است که در تمیز بودن شیشه حفاظ آبنما و لوله شیشه ای آبنما دقت شود.
–  نسبت به زمان فعال بودن دیگ لازم است حداقل هر 6 ساعت یکبار، ابتدا محور شیر ورودی آب را بسته وسپس شیر تخلیه را برای مدت 15 تا 30 ثانیه باز نماییم تا مسیر عبور بخار وهمچنین شیشه آبنما از رسوبات پاک گردد. سپس محور شیر ورودی بخار بالارا بسته ومحور ورودی آب به شیر را باز کرده و در همان حالت باز بودن شیر تخلیه، این مسیر نیز از رسوبات پاک می‌گردد.

عیب یابی وتعمیر نمایشگر سطح آب در دیگ بخار

مواردی که شیر‌های آبنما دچار مشکل می‌شوند بشرح ذیل می‌باشد :

1- در صورت نشتی از دور محور هر یک از شیرها یا بدنه تخلیه لازم است که مهره استاپ محور شیر ثابت نگاه داشته شده و فقط مهره شماره 3 که زیر دستگیره شیر قرار دارد محکم واز نشتی جلوگیری شود. در صورت عدم آببندی لازم است که بوش تفلون هر کدام از شیرها  تعویض شود.
2-  مسدود شدن ورودی بخار به آبنمای ساده،  بخاطر نداشتن فشار از بالا باعث بالا رفتن آب در شیشه آبنما میشود .
در این مورد ابتدا بعد از کاهش فشار دیگ، دستگیره شیر ساده را در حالت بسته قرار می‌دهیم در پوش را باز می‌کنیم سپس دستگیره شیر را باز کرده بگونهای که روبروی آن قرار نگرفته باشیم . در این مورد از یک میلگرد به  قطر 3 میلی متر با حداقل طول 40 تا 50 سانتی متر جهت باز کردن مجاری بخار استفاده میکنیم به طوری که قسمتی از میلگرد را خم کرده وشبیه دسته آچار در حالتی که باز در مقابل سوراخ خروجی قرار نگرفته باشیم میله راچند بار می‌چرخانیم وبیرون می‌کشیم می‌بینیم که هوای خروجی چند برابر می‌شود مجددا دستگیره شیر را بسته ودر پوش را با واشر مسی می‌بندیم.
3-  مسدود شدن ورودی آب به آبنمای مرکب که باعث جاری نشدن آب در داخل لوله شیشه‌ای میشود .

در این موارد تکرار مراحل قسمت 1 را برای آبنمای مرکب انجام می‌دهیم و برای تخلیه آبنما هم به همین ترتیب.

مشکل دیگر شیر‌های آبنما که در اثر سختی آب،  وسرد وگرم شدن و خاموش وروشن کردن دیگ پس از پایان کار هفتگی بوجود می‌آید باعث از آببندی خارج شدن سیت لاستیکی لوله شیشه ای آبنما می‌شود که تا حدودی  با سفت کردن مهره روبند،  نشتی آن گرفته می‌شود در غیر این صورت قطعه لاستیکی باید تعویض گردد.

حفاظت و ایمنی در آبنما در دیگ بخار

طرح بدنه‌ها بگونه‌ای است که براحتی در شرایط تحت فشار دیگ، باز و بسته میگردند و بنابراین همواره سطح مایع داخل دیگ بطور صحیح در شیشه آبنما قابل مشاهده است. با تعبیه شدن یک عدد توپ فولادی کوچک در هر بدنه در صورت شکسته شدن شیشه آبنما (‌به هر دلیل‌) مسیر عبور آب وبخار بطور اتو ماتیک در هر دو بدنه مسدود می‌گردد و تنها روزنه بسیار کوچکی در قسمت ورودی بخار باقی می‌ماند که با خروج بخار از آن، صدای بخار مانند صوت اخطار، اپراتور دیگ را متوجه جریان میکند. قسمت حفاظ شیشه آبنما از سه عدد شیشه تشکیل شده است که در اطراف شیشه آبنما قرار می‌گیرد واز بالا و پائین دردو قاب برنزی قرار گرفته ومحکم میگردند. جابجایی این شیشه‌ها برای تمیز نمودن لوله شیشه‌ای آبنما براحتی صورت می‌گیرد.

آزمایش روزانه شیشه آبنمای بویلر:

آب میبایست به سرعت به سطح کاری نرمال بویلر برسد. درغیراین صورت امکان گرفتگی شیر سمت آب وجود داشته و تعمیرات آن ضروری است.

1-بستن شیر سمت آب و بازکردن مسیر درین به مدت 5 ثانیه
2-بستن شیر درین و باز کردن شیر سمت آب
3-بستن شیر سمت بخار و باز کردن مسیر درین به مدت 5 ثانیه
4-بستن شیر درین و باز کردن شیر سمت بخار

اگر آب سریعاً به سطح کاری نرمال نرسد،امکان گرفتگی شیر سمت بخار وجود داشته و تعمیرات آن ضروری است.

تعمیرات شیشه آبنمای کنترل سطح دیگ بخار

شیشه های آبنما میبایست بصورت سالانه تعمیرات کلی شوند. شیشه ممکن است بعلت شرایط آب تغییر رنگ داده یا به مرور زمان به علت خوردگی نازک شود. شیر نیز امکان خم شدن یا خرابی پکینگ را دارد. به همین علت همواره وجود قطعات یدکی در انبار موتورخانه ضروری است.

اگر مسیر بخار مسدود شود،امکان نمایش سطح اشتباه و بالاتر وجود دارد. امکان این اعلام اشتباه پس از تست نیز خواهد بود. اگر مسیر آب مسدود شود،امکان نمایش سطح اشتباه و بالاتر آب بعلت کندانس شدن بخار موجود در شیشه وجود دارد. پس از تست شیشه همچنان خالی می ماند تا آب از اتصال بالا به شیشه سر ریز کند.

شیشه آبنما تنها ابزار نمایشگر چشمی آب بویلر هستند. لذا میبایست عملکردشان با حساسیت بالا کنترل گردد.

در صورت مشاهده هرگونه حرکت غیرنرمال سطح آب بویلر،لازم است سریعاً عملکرد بویلر متوقف و بررسیهای لازم جهت رفع عیب صورت پذیرد.

سیستم‌های نشان دهنده (آب نماها‌)