اجزای دیگ آب گرم | طراحی و اجرا 20درصد تخفیف قیمت خرید

اجزای دیگ آب گرم | طراحی و اجرا 20درصد تخفیف قیمت خرید

مجموعه عظیم مشهد بخار با افتخار اعلام می نماید که کلیه انواع اجزای دیگ آب گرم را با ارزانترین قیمت در بین کارخانجات تولید کننده تا 20% تخفیف ویژه در بازار ایران و جهان در اختیار خریداران قرار می دهد در این مقاله به موضوعات دیگ آب گرم چیست؟-دیگ آب گرم موتورخانه-دیگ آب گرم صنعتی-تفاوت دیگ بخار و دیگ آب گرم-دیگ فولادی-تفاوت آب گرم و آب داغ-دیگ بخار چیست-قطعات مشعل گازی که تخصص مجموعه بزرگ مشهد بخار می باشد خواهیم پرداخت.


برای خرید دیگ آب گرم موتورخانه  نکات زیر را مد نظر قرار دهید

 اجزای دیگ آب گرم | طراحی و اجرا 20درصد تخفیف قیمت خرید

در زمان خرید دیگ آب گرم موتورخانه (بویلر)، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 

1. نیازهای گرمایشی: تعیین کنید که چه مقدار گرمایش برای موتورخانه یا فضایی که قصد گرم کردن آب را دارید، لازم است. این اطلاعات شامل مساحت موتورخانه، سطح عایق‌بندی، تعداد و نوع دیگ‌ها و تجهیزات دیگر می باشد. اطلاع از این موارد باعث می‌شود بتوانید دیگ مناسبی را انتخاب کنید.

 

2. نوع سوخت: دیگ‌های آب گرم موتورخانه می‌توانند بر اساس نوع سوخت متفاوت عمل کنند. نوع سوخت بایستی بر اساس قیمت، دسترسی و نیازهای شما انتخاب شود. سوخت‌های متداول شامل گاز طبیعی، گازوئیل، نفت سفید و الکتریکی می باشد.

 

3. ایمنی: بررسی ایمنی دیگ از جمله مواردی است که باید به آن توجه کرد. اطمینان حاصل کنید که دیگ دارای سیستم‌ ایمنی مانند سیستم خاموشی اضطراری، سیستم جلوگیری از فرسایش و سیستم حفاظت از بیش‌حرارتی است.

 

4. قیمت و هزینه‌های عملیاتی: هزینه خرید دیگ تنها بخشی از هزینه‌های مرتبط با آن است. بررسی کنید که هزینه نصب، نگهداری، سرویس و سوخت چقدر خواهد بود. ممکن است دیگی با قیمت پایین تر خریداری کنید، اما در عوض هزینه‌های عملیاتی بالا داشته باشد.

مشهد بخار هم اکنون با بیش از 40 سال سابقه درخشان در طراحی و تولید انواع دیگ بخار – دیگ روغن داغ – دیگ آبگرم-فیلتر شنی – منبع کویلی - بویلر تشعشعی -هیتر مشعل دار-انواع دی اریتور- سختی گیر آب - مبدل حرارتی - تولید و ساخت انواع بالمیل و انواع دستگاه ازن ساز فعالیت دارد در این مطلب به موضوعات متنوع دیگ آب گرم چیست؟-دیگ آب گرم موتورخانه-دیگ آب گرم صنعتی-تفاوت دیگ بخار و دیگ آب گرم-دیگ فولادی-تفاوت آب گرم و آب داغ-دیگ بخار چیست-قطعات مشعل گازی خواهیم پرداخت . ضمنا ما کلیه محصولات خود را از جمله انواع اجزای دیگ آب گرم باضمانت و خدمات پس از فروش و 100% تضمین شده در اختیار خریداران و مشتریان عزیز قرار می دهیم و همچنین آماده همکاری با نهادها و ارگان های دولتی خصوصی و نیمه خصوصی دانشگاه ها کارخانجات هتل ها و ... می باشیم.

مجموعه عظیم مشهد بخار همچنین افتخار خود می داند که در ارائه انواع اجزای دیگ آب گرم در خدمت شما بزرگواران باشد لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دیگ آب گرم چیست؟-دیگ آب گرم موتورخانه-دیگ آب گرم صنعتی-تفاوت دیگ بخار و دیگ آب گرم-دیگ فولادی-تفاوت آب گرم و آب داغ-دیگ بخار چیست-قطعات مشعل گازی با ما همراه باشید . ما در مجموعه بزرگ مشهد بخار با بیش از 40 سال سابقه درخشان کلیه تولیدات خود را در بازارهای داخلی و خارجی با بهترین متریال برای مشتریان خود تدارک دیده ایم بنابراین شما هموطنان عزیز می توانید با خیال آسوده و بدون دغدغه هر نوع از اجزای دیگ آب گرم را در مجموعه مشهد بخار بررسی و انتخاب نمایید و ما نیز به شما خریداران محترم تضمین پایین ترین قیمت موجود در بازار را خواهیم داد. 

تشریح اجزای دیگ بخار| مدارهای عملکرد دیگ های بخار

یک دیگ بخار دارای چهار مدار زیر است :

 • مدار آب
 • مدار بخار
 • مدار سوخت و تجهیزات احتراق
 • مدار هوا و گازهای حاصل از احتراق

که در هر مدار مذکور دستگاهها و سیستمهای متعددی فعالیت می کنند تا ایجاد بخار داغ و کنترل آن برای بارگیری توسط توربین با اطمینان کافی صورت گیرد .

مدار آب و بخار و اجزای آن :

آب در دیگ به وسیله پمپهای تغذیه دیگ از طریق شیرهای یکطرفه به درون دیگ رانده می شود . شیر یکطرفه مانع پس زدن آب گرم از دیگ می گردد . شیر مورد نظر و دیگر انواع آن را می توان در کتابهای مربوط به شیرها و لوله کشی جستجو کرد . آب در سیستم تغذیه ، بعد از شیرهای یکطرفه به اکونومایزر وارد می شود . در آنجا از گازهای خروجی دیگ مقداری حرارت کسب می کند و سپس وارد درام دیگ  می گردد . شکل های زیر یک نوع درام نیروگاه 400MW را نشان می دهد . درام به مثابه مخزنی است برای انواع دیواره های لوله ای دیگ ،که به عنوان اتاقک جداسازی آب از بخار نیز ، قبل از آنکه بخار به سوپرهیتر (  Super Heater) برود ، عمل می کند . آب از طریق لوله های پایین رونده از درام دیگ بخار ، به نام مقسم ( Header ) واقع در پایین دیگ بخار می رود . دیواره بویلر متشکل از یک ردیف لوله های نزدیک به هم است که حول اتاق احتراق (کوره ) و دیگر قطعات دیگ قرار گرفته اند تا از حرارت تابشی کوره جلوگیری شود .

اجزای دیگ آب گرم | طراحی و اجرا 20درصد تخفیف قیمت خرید

دیواره های لوله ای کوره دیگ ، که در معرض آتش ناشی از احتراق سوخت هستند ، به عنوان نواحی عمده بخارسازی به حساب می آیند . به این ترتیب ملاحظه می شود که لفظ دیواره آبی ، به هر حال اسم بی مسمایی است . لوله های دیواره کوره در اصل حاوی مخلوط آب و بخار ( دو فازه ) هستند . وزن مخصوص مخلوط مورد نظر کمتر از وزن مخصوص محتوای لوله های پایین آورنده است ، از این رو مخلوط دو فازه با سرعت به درام وارد می شود تا آب جای آنها را در پایین ترین قسمت دیواره های آبی بگیرد . مخلوط آب و بخار که وارد درام می شود ، به وسیله سیکلون ها حرکت چرخشی می کند و بخار از آب جدا می گردد . بخار جدا شده پس از عبور از ردیف های خشک کن ها ، قطرات آب خود را پس داده و بصورت اشباع وارد مقسم ورودی سوپر هیتر اولیه ( دما پایین ) می گردد .

در دوره راه اندازی ، قبل از ورود آب تغذیه به دیگ بخار ، امکان راکد ماندن آب در اکونومایزر و داغ شدن بیش از حد آن وجود دارد . برای احتراز از این حالت از درام دیگ تا ورودی اکونومایزر ، از یک ارتباط لوله ای برای به جریان انداختن مجدد آب استفاده می شود . ارتباط لوله ای مذکور از یک لوله پایین رونده ویک شیر جداساز تشکیل می گردد . در برخی از دیگهای بخار ، یک پمپ جریان نیز به کار می رود تا همواره صرفنظر از وزن مخصوص سیالهای موجود در اکونومایزر ، از جریان آب نیز اطمینان حاصل شود .

بخار خشک اشباع خارج شده از درام ، به اولین طبقه از سوپرهیترها که سوپرهیتردما پایین نام دارد ، وارد می شود . این نوع سوپرهیترها اغلب از نوع تابشی است و به طور مستقیم شعله ناشی از احتراق را می بینند . البته در بعضی از طرحهای دیگر از نوع تابشی نبوده و در معرض گازهای حاصل از احتراق نصب می شوند . دمای بخار در طبقات مختلف سوپرهیترها تا دمای معینی ، که غالباً در واحدهایبخارساز 538˚c است ، بصورت کنترل شده افزایش می یابد .

غالباً بعد از سوپرهیتر دما پایین ، به ترتیب سوپرهیترهای دما متوسط و دما بالا قرار می گیرند . کنترل دما همیشه در خروجی سوپرهیتر دما متوسط و ورودی سوپرهیتر دما بالا در دستگاهی به نام دی سوپرهیتر عملی می شود . در ورودی و خروجی هر سوپرهیتر ، مقسم هایی وجود دارد . مقسم ها برای ایجاد تعادل گرمایی و همچنین تقسیم اصولی دبی سیال به لوله ها ، طراحی و نصب می شوند .

بخار داغ ایجاد شده ، بعد از خروج از مقسم سوپرهیتر دما بالا ، به طرف توربین فشار قوی حرکت می کند و در آن منبسط می شود . بخار انبساط یافته با افت فشار بالا و دمای زیاد مواجه می شود . که غالباً آن را به دیگ بر می گردانند ودر مبدلی به نام باز گرمکن ( Reheater ) دمای آن را بالا می برند .

تحول ترمودینامیکی فوق در فشار ثابت صورت می گیرد و دمای بخار دوباره تا دمای بخار اصلی بالا می رود . باز گرمکن ها هم ممکن است چند طبقه باشند که به نامهای باز گرمکن دما پایین و دما بالا مشهور هستند . یاد آوری می شود که هنگام روشن کردن دیگ بخار ، جریان گازی از روی باز گرمکن بای پس می شود تا از سوختن باز گرمکن قبل از برقراری امکان تغذیه آن با بخار جلوگیری شود .

در ادامه به تشریح تک تک قسمتهای دیگ بخار می پردازیم .

 کوره  ( Furnace ) :

کوره یک محفظه عایق است که در آن گرمای حاصل از احتراق سوخت مصرفی ازیک منبع دما بالا به یک منبع دماپایین منتقل می شود. وظیفه اصلی کوره ، تامین و انتقال حرارت معینی به سیال فرآیند تحت درجه حرارتهای بالا می باشد . انتقال حرارت در کوره می تواند در اثر تشعشع و جابجایی صورت گیرد .

بدنه کوره ها از دیواره آب ( Water Wall ) تشکیل شده است که تا نقطه اتصال به درام امتداد یافته است . دیواره آب از تعدادی لوله که محفظه احتراق را احاطه نموده اند ، تشکیل شده است . این لوله ها تقریباً نیمی از حرارت آزاد شد توسط احتراق سوخت را جذب می نمایند. در این بخش سهم اصلی انتقال حرارت را مکانیزم تشعشع بعهده دارد .

آب ورودی به لوله ها ابتدا به تا دمای اشباع مربوط به فشار نقطه مورد نظر گرم می شود و سپس با ادامه حرکت در لوله ها تبخیر صورت گرفته و یک مخلوط مرطوب حاصل می شود . با حرکت جریان به سمت بالا به دلیل افتهای اصطکاکی و وزن کمتر ستون آب در بالای هر نقطه مشخص ، فشار کاهش می یابد . در نهایت مخلوط حاصل به درام تخلیه می گردد .

لوله اصلی تغذیه آب بویلر ( Feed Water Pipe ) :

این لوله وظیفه انتقال آب بویلر را به درام بخار( مخزن بخار ) بر عهده دارد و طراحی آن متناسب با ظرفیت بویلر و در شرایط حد اقل سرعت 1m/s و درجه حرارت طراحی برای مواد متناسب با دمای اشباع در فشار طراحی صورت می گیرد .

اجزای دیگ آب گرم | طراحی و اجرا 20درصد تخفیف قیمت خرید

لوله اصلی تغذیه آب بویلر

 • پمپ تغذیه آب بویلر ( Feed Water Pump ) :

افزایش فشار هیدرواستاتیکی آب توسط پمپها صورت می گیرد و در طراحی آن ضریب 10٪ اضافی را در نظر می گیرند . بدلیل عملکرد مداوم بویلرها و به لحاظ شرایط و ملاحظات دینامیکی ، معمولاً دو پمپ پیش بینی می شود و همیشه یکی در حالت رزرو ( Researve ) می باشد . فشار خروجی پمپ برابر با فشار طراحی بویلر ( فشار داخل درام بخار) بعلاوه مجموع افت فشار جریان آب در لوله تغذیه آب بویلر و لوله های اکونومایزر است .

 • ری هیترها ( ReHeaters )

ری هیتر قسمتی از دیگ بخار است که بخار در قسمت فشار بالای توربین ، یا توربین فشار قوی ، پس از اینکه قسمتی از حرارت خود را هنگام انبساط از دست می دهد ، به این قسمت هدایت می شود .در دیگهای بخار، ری هیترها چون بعد از سوپرهیترها و در معرض دود نصب شده اند ، با استفاده از حرارت گازهای احتراق ، درجه حرارت بخار را بالا می برند و معمولاً دمای بخار را به دمای اولیه آن می رسانند .

ترتیب قرار گرفتن و ساختمان یک ری هیتر مانند سوپرهیتر است . در دیگهای بخار جدید و مدرن ، قسمتهای ری هیتر بطور مساوی با قسمتهای سوپرهیتر مخلوط است و یا اینکه ممکن است به طور جداگانه، سوپرهیتر ثانویه در مقابل مشعل کوره و ری هیتر در مقابل دیگری باشد . دمای بخار در ری هیترها، به وسیله ری سوپرهیتر ری هیترها کنترل می شود .

اکونومایزر ( Economizer )

پس از اینکه گازهای کوره قسمتی از حرارت خود را به لوله های آب یا دیواره های آبی و سوپرهیتر و ری هیترها می دهند ، هنوز مقدار قابل توجهی انرژی حرارتی دارند . اگر این انرژی به همراه گازهای حاصل از احتراق از دودکش تخلیه شود ، از نظر اقتصادی و از نظر راندمان دیگ بخار ، مقرون به صرفه نخواهد بود . به همین جهت از طریق یک اکونومایزر ، از حرارت باقیمانده استفاده می کنند . چون برای صرفه جویی در مصرف ، سوخت این قسمت را به دیگهای بخار اضافه کرده اند ، آن را صرفه جویی کننده یا اکونومایزر لقب داده اند .

اکونومایزر را می توان به عنوان یک هیتر آب تغذیه محاسبه کرد ، زیرا آخرین هیتر آب تغذیه قبل از ورود آن به دیگ بخار است .اکونومایذر تعدادی لوله های سری دارد که در آخرین مرحله در مسیر گازهای حاصل از احتراق قرار می گیرد و آب تغذیه را گرم می کند . لوله ها به طور جداگانه یا بصورت حجمی قرار گرفته اند و به وسیله یک سری لوله های خمیده کوچک یا زانویی به یکدیگر وصل می شوند . عمده این اتصالات جوشکاری شده است . لوله های خمیده را ، در اصطلاح ، خمهای اکونومایزر می گویند . آب در ابتدا به قسمت تحتانی یا سرد وارد می شود و از لوله ها گذشته به قسمت بالایی که گرمترین قسمت است ، می رسد و آنگاه وارد هدر خروجی آن می شود ، سپس به درام می ریزد .

لازم به ذکر است که لوله های اکونومایزر در قسمت بیرونی یا محیطی دارای فین یا پره هستند ، تا با افزایش سطح تبادل حرارتی  مقدار حرارت جذب شده زیاد باشد .گاهی اوقات اکونومایزر به دو قسمت بخار کننده و گرم کننده تقسیم می شود . در این صورت ، آب تغذیه ابتدا وارد قسمت گرم کننده می گردد که درجه حرارتش پایین است و بعد از افزایش دما ، به قسمت بخار کننده وارد می شود . از این روش در دیگهای بخار مدرن و جدید استفاده نمی شود . دیگهای جدید فقط شامل یک اکونومایزر است .

اجزای دیگ آب گرم | طراحی و اجرا 20درصد تخفیف قیمت خرید

 پیش گرمکن دوار یا یانگستروم

چون انبساط یانگستروم به طرف بالا است ، و از طرفی ، روتور و گرمکن از پایین به وسیله یاتاقانها محکم شده اند ، برای سیل پایینی محیطی ، در مواقع انبساط مشکلی پیش نخواهد آمد . اما سیلهای محیطی بالایی ، عمدتاً برای تحمل دماهای بالا طراحی و ساخته می شوند .غالباً پیش گرمکن های دوار مجهز به دوده پاک کن و مسیر آتش نشانی و شستشو با آب و همچنین مسیرهای روغن برای یاتاقانهای نگهدارنده و هدایت کننده هستند . پیش گرمکن های دوار دارای دمپرهای ورودی و خروجی برای گازهای حاصل از احتراق و هوا هستند که در مواقع بهره برداری ، این دمپرها باز می شوند و در صورت تریپ هر دو موتور AC و DC ، بطور اتوماتیک بسته می شوند .

مزیت این نوع گرمکن بر انواع دیگر این است که ساختمان آن حجم کمتری داشته و جای کمتری را می گیرد . از طرف دیگر باعث بازیافت انرژی در کل چرخه نیروگاه می گردد . اما عیب آن این است که آب بندی کردن آن مشکل است .یکی از مسائل مهم در بهره برداری از این نوع گرمکن این است که چون دود ناشی از احتراق غالباً دارای گازهای اسیدی است ، نباید دود در یانگستروم به نقطه شبنم برسد ، زیرا در این صورت ، اسید تولید شده باعث خوردگی شیمیایی قطعات یانگستروم می شود . برای جلوگیری از بروز این اتفاق ، مقداری از هوای گرم شده را از گرمکن عبور می دهند و یا اینکه اجازه می دهند قسمتی از هوای سرد ، بدون اینکه از گرمکن بگذرد ، از بای پس عبور کند . حتی اگر لازم باشد تمام هوا را بای پس می کنند

 دی سوپرهیترها ( DeSuperHeaters ) :

سوپرهیترها را برای درجه حرارت های بالاتر از درجه حرارت مورد نیاز و برای تمامی شرایط بار توربین می سازند . در مواقع پایین آمدن بار توربین و پایین آوردن درجه حرارت بخار سوپرهیتر ، از دی سوپرهیتر استفاده می کنند و غالباً آن را بین دوسوپرهیتر سری شده قرار می دهند .

دی سوپرهیترها خود دونوع هستند :

 • نوع اول مبدل حرارتی پوسته و لوله ای که بخارداغ دمای اضافی خود را به آب تغذیه دیگ بخار می دهد . این نوع با وجود دارا بودن مزیت بازیافت انرژی ، با بالا رفتن تناژتولید بخار ، عملاً نمی تواند پاسخگو باشد .
 • نوع دیگراز دی سوپرهیترها که غالباً در نیروگاههای بزرگ از آنها استفاده می کنند ، نوع پاششی است که به آن ، تماسی نیز می گویند . در این نوع ، آب تغذیه به طور مستقیم به داخل بخار داغ پاشیده می شود و برودت لازم را به بخار داغ می دهد . مقدار آب پاشیده شده بر حسب درجه حرارت لازم تنظیم می شود . این نوع دی سوپرهیتر در شکل شماره     دیده می شود . لازم به یادآوری است که در مسیر ری هیتر نیز از این لوازم استفاده می کنند تا در صورت افزایش دمای بخار هنگام ری هیت ، آن را کاهش دهد .

شیرهای اطمینان ( Check Valves ) :

شیرهای اطمینان برای حفاظت و ایمنی دستگاهها روی تمام دیگهای بخار نصب می شوند . یک شیر اطمینان خوب دارای مشخصات زیر است :

هنگام افزایش بیش از حد فشار ، باز شده و برای پایین آوردن فشار ، به مقدار کافی آب یا بخار را خارج می کند تا فشار اضافی از بین برود .هنگامی که تحت فشار معینی کار می کند ، کاملاً بسته و آب بندی شده است .

شیرهای اطمینان روی درام دیگ بخار ، هدرهای خروجی سوپرهیترها و ری هیترها نصب می شوند و تعداد آنها  بستگی به اندازه و طرح دیگ بخار دارد . شیر اطمینان سوپرهیتر ، قبل از سوپاپهای اصلی و یکطرفه  دیگ بخار قرار گرفته اند و طوری تنظیم شده اند که در فشار کمتری نسبت به شیرهای اطمینان درام ، عمل تخلیه بخار را انجام دهند . منظور این است که جریان بخار در سوپرهیتر قبل از تخلیه از طریق سوپاپهای درام کم باشد تا باعث گرم شدن زیاد سوپرهیتر نشود .

تعریف سوخت و انواع آن :

اجسامی که پس از ترکیب با اکسیژن هوا بسوزند و تولید حرارت نمایند ، سوخت نام دارند . سوختهای فسیلی عمدتاً شامل عناصر شیمیایی کربن و هیدروژن بوده و از ترکیب آنها با اکسیژن تولید حرارت می شود . از این حرارت مستقیماً برای تولید بخار یا نیرو در نیروگاههای بخاری و گازی و دیزلی استفاده می شود .

سوختهای فسیلی به سه دسته اصلی تقسیم می شوند : گازی شکل ، مایع و جامد .

سوختهای مایع و گازی شکل به طور عمده ریشه نفتی دارند و سوختهای جامد شامل انواع ذغال سنگ ها ، چوب و … هستند .در نیروگاههای بخاری ایران ، بیشتر از سوختهای مایع یا گازی شکل استفاده می شود .بسته به محل نصب نیروگاه و مسائل اقتصادی ، نیروگاهها ، برای یک یا چند سوخت خاص طراحی می شوند .

اجزای دیگ آب گرم | طراحی و اجرا 20درصد تخفیف قیمت خرید

ارزش حرارتی ( Heating Value ) :

ارزش حرارتی یک سوخت عبارتست از مقدار حرارتی که مخلوط سوخت و هوا پس از احتراق کامل و رسیدن به دمای محیط آزاد می کند و واحد آن مقدار حرارت آزاد شده در واحد جرم سوخت است .ارزش حرارتی معیار میزان حرارت دهی یک سوخت است .

برای تعیین ارزش حرارتی سوخت در آزمایشگاهها ، از پمپهای کالری متر استفاده می کنند .ارزش حرارتی سوختهای فسیلی با افزایش نسبت کربن به هیدروژن ،( C/H ) ،کم می شود ، زیرا از اتمهای هیدروژن کم شده و بر اتمهای کربن افزوده می شود . می دانیم که ارزش حرارتی کربن کمتر از هیدروژن است .

 احتراق و تعریف آن :

احتراق تحولی شیمیایی است و اکسیداسیون سریع سوختها را احتراق می گویند . محصولات قابل احتراق گازی شکل در حین تحول ، بر اثر آزاد کردن انرژی شیمیایی زیاد ، نورانی می شوند که نور حاصل را شعله می نامیم .در تحول احتراق ، از آنجایی که گاز ( مخلوط سوخت و هوا ) در بدو ورود به کوره نورانی نمی شود ، بنابراین منطقه احتراق شامل دو قسمت زیر است :

 • قسمت روشن و پرنور( Luminieus Zone )
 • قسمت فعل و انفعال ( Reaction Zone )

اشتعال در اکثر نواحی فعل و انفعال بوقوع می پیوندد ، در حالی که سوختن کامل و صدور شعله حد اکثر در منطقه لومینانس ( پرنور ) واقع می شود .کم کردن منطقه فعل و انفعال و آزاد شدن سریع انرژی محبوس شیمیایی سوخت ، از کارهای تکنیکی در ساختن مشعلهای نیروگاهی است . بدین معنی که در نیروگاهها سعی می شود قطره های سوخت پس از ورود به کوره ، سریعتر به منطقه لومینانس برسد و انرژی خود را آزاد کند .

  مشعلها و انواع آنها ( Burners ) :

مشعلها عناصری هستند جهت اختلاط صحیح سوخت با هوا ، به منظور تبدیل انرژی شیمیایی سوخت به انرژی حرارتی ، توسط واکنشی بنام احتراق . برای تامین بهینه این منظور مشعلها باید بتوانند :

 • سوخت را در حد انتظار اتمیزه کنند .
 • سوخت و هوا را در مدت زمان کوتاهی با هم بیامیزند .
 • تولید کربن نسوخته را به حد اقل برسانند .
 • همچنین باید سرویس و نگهداری مشعلها آسان باشد .

مشعل ها را از نظر نوع سوخت به تیپ های مشعل های گازسوز ، مایع سوز و جامد سوز تقسیم می کنند . اما در اینجا مشعلها را از نظر نحوه کار تقسیم بندی می کنیم :

 • مشعلهای تبخیری ( Vapourizing Burners ) :

در این گونه مشعلها سوخت در منطقه ای تبخیر شده ، سپس با هوای لازم برای احتراق می آمیزدو بعد محترق می شود . مشعلهای بخاریهای خانگی ، والورها ، چراغهای فتیله ای نفتی ، همه از این نوعند .

 • مشعلهای پودرکننده ( Atomizing Burners ) :

در این نوع مشعلها ، سوخت پس از اتمیزه شدن ( پودر شدن ) با هوا در آمیخته و وارد کوره می شود .

 • مشعلهای گریز از مرکز ( Rotating Cup Burners ) :

در این گونه از مشعلها که به مشعلهای دورانی نیز شهرت دارند ، بر اثر دوران محفظه چرخشی ، سوخت وارد محفظه نیمه مخروطی اتمیزاسیون شده و بر اثر نیروی گریز از مرکز ، پودر می شود .

زاویه محفظه اتمیزاسیون و همچنین سرعت زاویه ای دوران نقشهای اساسی در اتمیزاسیون دارند . شیب شعله بستگی به شیب مخروط و همچنین وضعیت نازل دارد .

سرعت دوران غالباً 1000 تا 3000 دور در دقیقه است . عموماً برای پودر کردن نفت کوره ها از این گونه مشعلها استفاده می شود .در عمل باید این مشعلها را بطور افقی نصب کرد . از معایب این گونه مشعلها ، همگن و هم اندازه نبودن قطرات اتمیزه شده سوخت و نشت زیاد مشعل را می توان نام برد .

بازده حرارتی دیگ های بخار :

از زمانی که بشر اولین ماشین حرارتی را ساخت ( اختراع جیمز وات) روز به روزبه فکر توسعه ایده های طراحی خود به کمک امکانات بالقوه زمان بود .تکامل ماشینهای پردردسر دیروز به کمک افزایش بهره وری آنها میسر شده است و هرچه جلوتر می رویم ، بهینه سازی مصرف انرژی با افزایش بازده ماشینهای موجود امکان پذیر می شود .دیگ بخار نیروگاهها به عنوان یک ماشین ترمودینامیکی است که محاسبه بازده آن به دو روش زیر صورت می گیرد :

میزان انرژی خروجی نسبت به انرژی داده شده به کوره دیگ مقایسه می شود تا میزان قابلیت انتقال گرما توسط این ماشین ارزیابی شود . این روش محاسبه بازده را آنالیز اجمالی می گویند .

میزان انرژی تلف شده در طول فرایند تولید بخار مشخص می شود تا علاوه بر محاسبه بازده ، امکانات بالقوه صرفه جویی و به تبع آن ، افزایش بازده حرارتی دیگ بخار امکان پذیر شود . این روش محاسبه بازده را آنالیز تفصیلی می گویند .

 شرکت مشهد بخار اولین و بزرگترین عرضه کننده ی دیگ آب گرم ، بخار و روغن داغ مفتخر است تا محصول مد نظر شما را با بهترین تخفیفات و بالاترین کیفیت در اختیار شما مشتری گرامی قرار دهد تا از خرید خود بهترین نتیجه را بگیرید .

دیگ آب گرم چیست؟

دیگ آب گرم یا دیگ آب داغ بخش مهمی در سیستم های  هیدرونیک بحساب می آید. که در آن  از آب به عنوان واسطه انتقال حرارت در سیستم های گرمایش و سرمایش استفاده میشود. ، زیرا آب را که از طریق لوله ها و رادیاتورها در حال گردش می باشد را گرم می کند. دیگ آب گرم معمولاً از جنس استنلس استیل ، آلومینیوم ، فولاد ، چدن یا استیل برای تحمل دما و فشار زیاد ساخته می شوند. یک کوره به همراه مبدل های حرارتی و لوله ها در محفظه ای محصور شده اند که محیطی با مقاومت در برابر آتش ، تهویه مطبوع و با هوای پایدار فراهم می کند. سوخت های احتمالی شامل زغال سنگ ، زیست توده یا گاز طبیعی است ، اگرچه دیگ های آب گرم  وجود دارد که با برق کار می کنند. این وسایل همچنین ممکن است دیگ های بخار باشد که مخزن ذخیره آب گرم ندارند اما در عوض در صورت نیاز آب می کشند. بسته به کاربرد ، سیستم های تجاری ممکن است مواد مختلفی را به آب اضافه کنند از جمله مواد شیمیایی برای جلوگیری از خوردگی ، جلوگیری از یخ زدگی ، افزایش نقطه جوش آب ، بهبود تشخیص نشت و کاهش آب اضافه کنند.

دیگ ابگرم فولادی یک نوع دیگر از دیگ های آبگرم میباشد ، که شما براحتی میتوانید این محصول را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از بزرگترین تولید کننده ی دیگ های بخار با نام تجاری مشهد بخار تهیه کنید تا از خرید خود نهایت بهره را ببرید .

دیگ آبگرم فولادی

این نوع دیگ ها از جنس فولاد آتشخوار ساخته می شوند که دارای معایب و محاسنی نسبت به دیگ چدنی آبگرم می باشد. از جمله این مزایا می توان به راندمان بالای حرارتی دیگ های فولادی نسبت به چدنی اشاره کرد و شاید عیبی که می توان به آن اشاره کرد در سهولت حمل و نقل دیگ های چدنی می باشد. دیگ ها آبگرم فولادی از لحاظ پارامترهای مختلف انواع مختلفی دارند :

 • از لحاظ تعداد عبور دود :  تک پاسه – دو پاسه – سه پاسه.
 • دیگ وت بک – دیگ آب گرم درای بک.
 • از لحاظ نوع سوخت مصرفی :دیگ گازسوز – دیگ گازوئیلی – دیگ دوگانه سوز دیگ با سوخت مازوت.
 • از لحاظ نحوه عبور آب و آتش : واتر تیوب – فایر تیوب.

دیگ آب داغ و دیگ آب گرم از محصولاتی هستند که شرکت مشهد بخار با سابقه ی درخشان خود میتواند در اختیار شما قرار دهد و سبب شود تا شما از بهترین و با کیفیت ترین محصولات بازار بهره مند شوید .

دیگ آب داغ – دیگ آب گرم

دیگ آبگرم  و دیگ آب داغ Hot water boiler یک سیستم حرارت مرکزی است که رایج ترین سیستم گرمایشی ساختمان ها محسوب می شود. در دیگ آبگرم و دیگ آب داغ انرژی حرارتی آزاد شده حاصل از احتراق سوخت توسط مشعل به آب منتقل می شود سپس این آب با پمپ به گردش آمده و قسمتی از انرژی خود را از دست می دهد در نهایت آب با دمای پایین تر به داخل دیگ برگشته و برای گرم شدن دوباره آماده می شود. در دیگ آبگرم حداکثر دمای آب ۹۰ درجه و در دیگ آب داغ بالای ۱۰۰ درجه سانتی گراد است لازم به ذکر است در دیگ آب داغ به دلیل فشار بالا و بسته بودن سیستم دمای آب افزایش پیدا می کند ولی به هیچ وجه تبدیل به بخار نمی گردد.

جنس بدنه دیگ آب گرم و دیگ آب داغ معمولا یا از چدن و یا از فولاد ساخته می شود هر کدام از این ها معایب و مزایایی در برمیگیرند بعنوان نمونه حمل دیگ آب گرم چدنی بسیار راحت بوده و طول عمر دیگ آبگرم فولادی بسیار بالاتر است. دیگ های آب گرم – آب داغ با سوخت هایی چون: گاز، گازوئیل و مازوت کار می کند. دیگ های آب داغ بیشتر در صنایع غذایی و لبنی جهت پاستوریزه کردن شیر به کار گرفته می شوند. دیگ آبگرم دارای تجهیزات مکانیکی همچون؛ مانومتر، شیر اطمینان و هواگیری، تابلو برق، دریچه بازدید شعله، ترمومتر و ترموستات مخصوص دود، شیر فلکه ورودی و خروجی، ترموستات قطع و وصل مشعل و در نهایت شیر تک ضرب تخلیه جهت خروج رسوبات میباشد.

حالا دیگر اینکه دیگ بخار چیست را میدانیم ، وقت این است که ببینیم بزرگترین تولید کننده ی دیگ های بخار کیست . شرکت مشهد بخار بزرگترین تولید کننده ی دیگ های آبگرم موظف است تا بهترین کیفیت ها را با بهترین قیمت ها به شما مشتری گرامی ارایه دهد .

دیگ بخار چیست؟

دیگ بخار یا همان بویلر صنعتی محفظه ایست استوانه ای شکل به صورت عمودی یا افقی که با یک راه‌اندازی ساده، آب و گرما را برای تولید بخار تحت فشار ترکیب کرده و به راحتی برای گرم کردن داخل ساختمان، موتورهای تأمین انرژی و مصارف دیگر به کار می‌رود. دیگ‌ بخار انواع مختلفی دارد و هر کدام به منظور خاصی استفاده می‌شود. در سیستم‌های گرمایشی مرکزی از دیگ‌ بخار برای گرم کردن آب یا هوا و یا گرم کردن خانه یا ساختمان استفاده می‌کنند. 

اجزای دیگ آب گرم | طراحی و اجرا 20% تخفیف قیمت خرید

اجزای دیگ آب گرم:

دیگ آب گرم (Boiler) یک تجهیزات مهم در سیستم‌های گرمایشی و تأمین آب گرم است که برای گرم کردن آب یا تبدیل آب به بخار برای تأمین حرارت در سیستم‌های مختلف استفاده می‌شود. اجزای اصلی یک دیگ آب گرم به شرح زیر هستند:

بدنه دیگ (Boiler Shell): این قسمت اصلی دیگ است و شامل بدنه بزرگ و محفظه‌ای است که در آن تمام اجزا و تجهیزات دیگ جای می‌گیرند. بدنه دیگ عمدتاً از فولاد یا آهن چدن تولید می‌شود.

دیگر قسمت‌ها (Tubes or Heat Exchanger Tubes): این لوله‌ها داخل بدنه دیگ قرار دارند و مسئول انتقال حرارت از دیگ به آب یا بخار می‌باشند. آب یا سیالی که گرم شده و بخار تولید می‌کند، از طریق این لوله‌ها جریان دارد. لوله‌ها ممکن است دارای طراحی‌ها و اندازه‌های مختلف باشند.

مبدل حرارتی (Heat Exchanger): این قسمت برای انتقال حرارت از دودکش دیگ به آب یا سیال حرارتی دیگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. دودکش گرم شده از دیگ به مبدل حرارتی جریان می‌یابد و حرارت خود را به آب یا سیال حرارتی منتقل می‌کند.

دودکش (Flue Gas Stack): این قسمت مسئول اخراج گازهای دودی و گازهای خروجی از دیگ به جو محیط می‌باشد. دودکش باید برای ایمنی و محیط‌زیست مطابق با استانداردهای مربوط طراحی شده و نصب شود.

سیستم کنترل (Control System): این قسمت شامل تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی است که فرآیند کنترل دما، فشار و سایر پارامترهای عملکرد دیگ را به عهده دارند.

سیستم ایمنی (Safety System): این بخش از دیگ برای اطمینان از ایمنی عملکرد دیگ و جلوگیری از وقوع حوادث ناخواسته مثل افت فشار و یا دمای بالا استفاده می‌شود. این شامل سوئیچ‌ها، ولوها و دستگاه‌های ایمنی مختلف است.

سیستم سوخت (Fuel System): این بخش مسئول تأمین سوخت (مانند گاز طبیعی، نفت، یا ذغال سنگ) به دیگ و تنظیم نرخ و مقدار ورودی سوخت به دیگ است.

سیستم آب‌دهی (Water Supply System): این بخش برای تأمین آب به دیگ به عنوان سیال کاری برای تولید بخار یا گرما استفاده می‌شود. این شامل تانک‌های ذخیره‌سازی آب و سیستم تأمین آب می‌شود.

سیستم دودکش (Exhaust System): این بخش برای خروج گازهای دودی از دیگ و ایمنی از آسیب به محیط زیست و سلامت انسان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین، دیگ‌های آب گرم ممکن است دارای تجهیزات و اجزا دیگری باشند که به توجه به نوع و کاربری خاص آنها متفاوت باشد.

 

اجزای دیگ آب گرم | طراحی و اجرا 20درصد تخفیف قیمت خرید

در پایان مجددا تاکید می نماییم که ما در مجموعه بزرگ مشهد بخار تمام تلاش خود را به کار گرفته اییم تا بتوانیم هر نوع از دیگ بخار – دیگ روغن داغ – دیگ آبگرم-فیلتر شنی – منبع کویلی - بویلر تشعشعی -هیتر مشعل دار-انواع دی اریتور- سختی گیر آب - مبدل حرارتی - تولید و ساخت انواع بالمیل و انواع دستگاه ازن ساز را با ارزانترین قیمت و تا 20% تخفیف ویژه و زیر قیمت سایر کارخانجات فعال در ایران طراحی و تولید نموده و بدون واسطه تقدیم مشتریان نماییم. مجددا توصیه اکید داریم حتما و حتما قبل از اینکه تصمیم به خرید یک نمونه از دیگ بخار – دیگ روغن داغ – دیگ آبگرم-فیلتر شنی – منبع کویلی و ... را از هر شخص و شرکتی نمایید با یکی از شماره های - - 09152152481 تماس برقرار کنید تا به صورت 100% رایگان از مشاوره های قبل خرید و همچنین لیست قیمت نهایی مطلع شوید.